Raw strava (neboli syrová či živá strava) není až zase taková novinka, jak by se na první pohled zdálo. Už v roce 1897 představil myšlenku raw stravy doktor Maxmilián Bircher-Benner, známý také propagováním cereálních snídaní. Teprve v posledních letech ale má syrová potrava u nás masivnější propagaci.
Co je raw strava? Syrová strava je “živá”, protože si zachovává všechny výživové hodnoty. Ty se tepelným zpracováním ztrácí, navíc se mění jejich struktura a podle zastánců raw stravy uvařené jídlo stává pro naše tělo neznámou látkou, proti níž bojuje stejně, jako když nás napadne nemoc.
Připravte si doma zdravé palačinky
Princip raw stravy
Raw strava je takové jídlo, které nebylo tepelně opracované, jeho zahřátí může být maximálně na 42 °C. Při vyšší teplotě ztrácí své původní vlastnosti – nutriční i strukturální. Příznivci raw food nejčastěji konzumují potraviny rostlinné, v přirozeném stavu nebo zpracované v sušičce, kde se dají potraviny zahřát na požadovanou teplotu (například se suší pláty drti, která zbyde po odšťavňování ovoce a zeleniny.
Někteří raw konzumenti připouštějí i konzumaci živočišných produktů, ale pouze v přirozeném stavu, tedy syrové maso, syrová vejce, nepasterizované mléko a podobně.
Připravte zdravé cuketové placky
Jak se připravují raw jídla
Potraviny při přípravě raw food se upravují sušením, klíčením, mixováním, drcením či odšťavňováním, případně je možná tepelná úprava do 42 °C. Potraviny se také mohou zmrazovat a tak je dlouhodobě uchovat.
Některé suroviny, byť jsou rostlinné a syrové, nejsou v raw stravě považovány za živé, ale dají se “oživit” klíčením. K těmto potravinám patří například obiloviny, luštěniny, semínka a ořechy. Stačí je nechat 24 hodin namočená ve vodě a můžou se v klidu konzumovat.
Jestli se chcete pustit do přípravy raw jídla, vašimi základními kuchyňskými pomocníky se stanou odšťavňovač, sušička ovoce, mixér (nejlépe tyčový), mlýnek a ponorný teploměr.