Líbí se vám nábytek z přírodního ratanu? Nebo z umělého? Ať ten nebo ten, ratanový nábytek je stále trendy. Své místo si najde nejen na zahradě nebo na terase, díky své lehkosti a variabilitě ho uplatníte opravdu všude.
Občas se dočtete, že si ratan získává stále větší oblibu, ale není to tak úplně přesné – on ji nikdy neztratil. Už od 16. století, kdy se v Evropě objevil poprvé, se usadil v domácnostech napříč kontinentem a dodnes je využíván. Nechte se inspirovat a zkuste si i vy vybrat nějaký stylový kousek nábytku z ratanu do vašeho bytu nebo na zahradu.
Umělý vs. přírodní ratan
Přírodní ratan jsou liány palmy Calamus rattan původem z Malajsie, Filipín a Singapuru. Liány dorůstají až 100m a po celé délce dosahují jednotného průměru, proto se velmi dobře hodí na pletení nábytku. Navíc je ratan opravdu velmi lehký, přitom pružný a pevný. Pokud je chráněný před vliv počasí, je odolný a vydrží dlouho i s minimální údržbou. Z toho důvodu je nábytek z přírodního ratanu vhodnější do interiéru.
Umělý ratan je v podstatě nezničitelný, i když máte nábytek z něj venku na balkoně, na terase či na zahradě. Nevadí mu žádné počasí, ani slunce, ani déšť, ani mráz. Přestože se vyrábí z polyetylenu, je od originálu téměř k nerozeznání. Díky tomu, že se umělý ratan vyrábí v různých barevných variantách a je finančně o dost dostupnější, je také rozšířenější, než zahradní nábytek z ratanu přírodního.
Stylový solitér i sedací souprava
Nábytek z přírodního ratanu se vyrábí ručně a v každý kousek je tak originál. To se odráží i na jeho ceně. Ale i jeden kousek dodá interiéru úplně jiný styl a atmosféru. A to nemluvíme o pohodlí, jež takové ratanové křeslo nabízí, ať už je to tradiční ušák, houpací křeslo, ležérní papasan nebo klubovky. Pokud si nemůžete pořídit celou sedací soupravu (často i se stolkem z ratanu, zkuste alespoň jedno pohodlné křeslo nebo závěsnou houpačku. Začít můžete také jen doplňky, například ratanovými boxy do polic, košem na prádlo a podobně.