Přestože jsou jednorázové plenky jednoznačně pohodlnější variantou, řada maminek se znovu vrací k plenám látkovým. I když se to možná zdá nelogické, když je s nimi víc práce, chytré maminky ví, co je pro děťátko nejlepší.
Nevýhody jednorázových plen
Abychom měli jasnou představu o tom, jaký problém jednorázové pleny představují, musíme si nejprve uvědomit, že jich jedno miminko spotřebuje kolem 15000 kusů. Jejich cena se obvykle pohybuje kolem pěti korun za jednu, takže tato hora plenek představuje něco kolem 75000 Kč. Poměrně vysoké náklady jsou něco, co každá rodina s miminkem cítí na rozpočtu každý měsíc. Co si už tolik neuvědomujeme, je fakt, jak velkou hromadu komunálního odpadu ty plenky představují. A taky druhou skutečnost, že se jednorázové pleny v přírodě rozloží za 400 – 500 let.
Pro miminko to nejlepší
Některé maminky přechází na látkové plenky kvůli tomu, že je jejich děťátko na jednorázové plenky alergické. Ty totiž mohou obsahovat různé chemikálie (zbytky z výroby, parfémy či savý materiál polyakrylát sodný), které způsobují vyrážky, opruzeniny nebo dokonce ekzém. Látkové plenky jsou vyráběny materiálů, jako je bavlna, bambus či celulóza, vrchní vrstva, která nepřiléhá k pokožce miminka pak bývá z příjemného fleecu. Možnost, že by na tyto plenky bylo dítě alergické, je minimální, většinou je způsobena nevhodným pracím prostředkem.
Látkování je šetrně k miminku, k přírodě i k peněžence
Používání látkových plen (neboli látkování) je prostě šetrné. Miminka je lépe snáší, dají se používat opakovaně a pro životní prostředí nepředstavují žádný problém. I jednorázové separační plenky se vyrábí například z celulózy, která je poměrně dobře rozložitelná. A kolik si musíte do začátku látkování připravit peněz? Pořízení základní výbavy začíná na 4000 Kč, dost záleží na výběru materiálu. Vrchní kalhotky stačí 2 – 3 ks, k tomu 24 – 26 plen, abyste měli po ruce vždy dost čistých a množství separačních plenek záleží na tom, jestli si pořídíte prací nebo jednorázové.