Češi jí velmi málo rybího masa. Mnohem méně, než kolik bychom s ohledem na zdraví měli jíst. Když vám ale někdo nabídne pstruha, pravděpodobně nikdy neodmítnete. Tento malý dravec žijící v čistých potocích má skvělé pevné maso a vůbec není cítit bahnem. Obvykle stačí připravit si ho na másle. Jsou ale mnohem rafinovanější recept na přípravu pstruhů.
Pstruh se velmi dobře snese s různými bylinkami, takže si ho můžete před přípravou namarinovat. Potom už stačí opéct ho na pánvi nebo na grilu. Různými kombinacemi bylinek a koření můžete pstruha připravit pokaždé jinak a vždy vám bude chutnat. Jestli chcete zkusit něco opravdu výjimečného, máme pro vás speciální recept, inspirovaný známou českou kuchařkou z 1. pol. 20. století, Marií Janků – Sandtnerovou.
Pečený pstruh s vinnou omáčkou
Možná vás překvapí výběr vína, protože k rybě se obvykle podává bílé. Omáčka se ale zcela netradičně připravuje z červeného vína, protože je silnější a aromatičtější. Díky tomu bude výsledný pokrm opravdu skvělý.
Suroviny:
- 4 filety z pstruha (řádně zbavené kostí)
- olej na smažení
- sůl a čerstvě namletý pepř
Na omáčku:
- 1 červená cibule
- 150 ml červeného vína
- 2 lžíce oleje
- lžička celého pepře (černý nebo směs barev)
- sůl a čerstvě mletý pepř
- 1 lžička vinného sirupu nebo medu
- 1 hrst nasekané hladkolisté petržele
Postup:
Pstruha lehce osolte a opepřete a položte kůží dolů do rozpáleného oleje. Ztlumte teplotu a opékejte filety asi 10 minut, dokud maso nezpevní a nezbělá. Potom ho odstavte a připravte si vinnou omáčku.
Na oleji osmažte nadrobno nakrájenou červenou cibuli. Asi po třech minutách přidejte kuličky pepře a víno, ztlumte teplotu a dalších 5 minut zvolna duste, aby se odpařila tekutina a omáčka zhoustla. Pak do omáčky vmíchejte vinný sirup nebo med a podle chuti osolte a opepřete. Jednotlivé porce ryby přelijte na talíři omáčkou a posypte sekanou petrželkou.