Droždí známe buď jako malou krychličku zabalenou v obalu nebo sušené v pytlíčku. Bez něho si nedokážeme upéct chléb, buchty, knedlíky, koláče, ale také rohlíky by se bez živých organismů v droždí obsažených neobešli. Droždí ve spojení s cukrem a za pomocí tepla dokáže z těsta udělat krásně vláčné a nadýchané dobroty.
Méně známá informace je, že je droždí velmi prospěšné zdraví. Je plné vitamínů, především vitamínů skupiny B, které podporují růst vlasů a nehtů. Droždí také obsahuje řadu minerálů, například hořčík, draslík, zinek, selen, fosfor.
Droždí se nepoužívá jen jako přísada do pečení, díky své typické chuti je také skvělé dochucovadlo. Z droždí se dají připravit skvělé knedlíčky do polévky, případně výborná drožďová pomazánka. Tu si jistě pamatujete z dětství – buď ji milujete, nebo ji nedokážete pozřít.
Recept na pomazánku z droždí
Pro ty, kdo mají pomazánku z droždí rádi, přinášíme recept na chutnou drožďovou pomazánku. Na čerstvém chlebu je úžasná jak k snídani, tak k večeři. Co na ni budeme potřebovat?
Suroviny:
- 4 kostičky čerstvého pekařského droždí
- 2 vejce
- 35 g másla
- 1 malá cibule
- sůl
- mletý pepř
- podle potřeby mléko a strouhanka
Postup:
Cibulku oloupeme a nakrájíme opravdu najemno. Na pánvičce necháme rozehřát máslo, na které nakrájenou cibulku přidáme. Necháme zesklovatět, rozhodně nesmažte dozlatova. K cibulce přidáme nadrobené droždí a restujeme, dokud se vlivem tepla droždí úplně nerozpustí. Droždí začne tmavnout a vonět trochu po mase; v této chvíli přidáme rozšlehané vejce. Neustále mícháme, dokud se ingredience nespojí a pomazánka nezhoustne. Poté dle chuti osolíme a opepříme. Pokud je pomazánka příliš hustá, přidáme trochu mléka na zředění. Pokud je naopak příliš řídká, přidáme trochu strouhanky (mlékem a strouhankou můžeme pomazánku nastavit, pokud ji potřebujeme více – ale opatrně). Drožďová pomazánka je nejlepší namazaná na čerstvém chlebu, posypaná pažitkou a podávaná se sklenicí mléka.