Ať už jste šperk dostali, zdědili nebo koupili, může se vám někdy hodit ověření, zda se jedná o skutečný diamant. Nejjednodušší metodou je vzít šperk k profesionálovi, který jeho pravost ověří. Pokud se ale chcete přesvědčit pomocí domácích metod, můžete využít některou z následujících.
Mlha
Diamantové náušnice nebo jiné šperky můžete ověřit tak, že si je jednoduše umístíte před ústa a svým dechem je zamlžíte. Zůstal kámen zamlžený několik sekund? Zřejmě se nebude jednat o pravý diamant. Ten se totiž nezamlží jen tak.
Voda
Další velmi jednoduchou metodou, jak ověřit pravost diamantu, je naplnit sklenici s vodou. Poté vezměte diamantový šperk a vložte jej do sklenice. Diamant má vysokou hustotu a měl by okamžitě klesnout ke dnu. Vyplaval šperk na povrch? V takovém případě se nejedná o diamant.
Zvětšovací sklo
Odborníci mají speciální zvětšovací skla, kterým ověřují, zda jsou prsteny, náušnice nebo náramky či jiné šperky skutečně pravé. My si vystačíme s klasickou lupou. Podívejte se s ní na diamant. To, co hledáte, jsou škrábance nebo nedokonalosti. Diamant je velmi tvrdý materiál, který jen tak nepoškrábáte. Pokud ale najdete určitou nedokonalost, znamená to, že se jedná o pravý diamant. Většina diamantů má totiž inkluze (tj. nedokonalosti), zejména pokud jsou to levnější diamanty. Také známky mírných barevných změn a skvrn mohou potvrdit pravost diamantu.
Dokonalé diamanty
Některé diamanty jsou bezchybné a nemusí mít žádné vady, které byste mohli odhalit pomocí lupy. Takový diamant nemusí být falešný, ale velmi vzácný. Narazit na dokonalý diamant není tak snadné a jeho cena je obvykle mnohem vyšší. V případě, že máte podezření ohledně pravosti diamantu je vhodné obrátit se na klenotníka. Existují také diamanty vyrobené v laboratořích, které nemají žádné nedokonalosti. Jsou ale obvykle drahé.
Zdroj obrázku: Aleona / Shutterstock.com