Bublanina je tradiční moučník, do kterého se přidává drobné ovoce, nejčastěji třešně a jahody. Příprava těsta na bublaninu je velmi jednoduchá, celý moučník je hotový za méně než hodinu. Rychlou a snadnou přípravu oceníte ve chvíli, kdy se objeví nečekaná návštěva a vy nemáte, co jí nabídnout. Mražené ovoce nebo kompot ale najdete ve svých zásobách vždy.
Původně se bublanina připravovala z těsta řídkého, asi jako na palačinky. Postupem času se recept upravoval až do současné podoby. Dnešní bublanina je kombinací nadýchaného piškotového těsta a drobného ovoce, nejlépe nakyslého, aby výsledek neměl příliš fádní chuť. Základní bublaninu můžete ještě vylepšit a udělat z ní moučník přímo nevšední.
1. Vylepšete těsto smetanou
Bublaninu dnes nejčastěji děláme hrnkovou, protože na těsto nemusíme nic odvažovat a příprava je tak mnohem rychlejší. Do těsta na bublaninu přidáváme také mléko. Jestli chcete mít moučník vláčnější a chutnější, dejte do něj místo mléka smetanu.
2. Skvělý je i jogurt a máslo
Pokud dáte do těsta místo mléka jogurt, bude bublanina kypřejší a nadýchanější. Ještě jemnější bude, když místo oleje použijete do těsta rozpuštěné máslo. Výsledek vás opravdu nadchne.
3. Strouhané mandle
Část mouky, kterou přidáváte do těsta, nahraďte strouhanými mandlemi. Moučník odlehčíte a dodáte mu na zajímavé chuti. Jestli nemáte mandle, můžete přidat strouhané ořechy, zvlášť když připravujete bublaninu ze švestek nebo černého rybízu.
4. Přidejte alkohol
Opravdu luxusní kulinářský zážitek připravíte, když necháte ovoce přes noc marinovat v rumu nebo v griotce. Můžete také přidat alkohol do těsta, nejlépe část mléka nahradit vaječným likérem.
5. Dodejte jí chuť a vůni kořením
Citrusovou kůrou nikdy nic nezkazíte. Můžete použít například pomerančovou, ale i citronová klasika postačí. Některé druhy ovoce, které používáte do bublaniny, si dobře rozumí se skořicí (švestky, třešně, višně) a úplně každé ovoce podtrhnete vůní i chutí vanilky.