Jak vybrat zubní kartáček

Je několik kritérií, kterými bychom se měli řídit při výběru zubního kartáčku. Není zaručeno, že drahý kartáček bude lepší. Naopak platí, že čím jednodušeji vypadá, tím lépe. A neměli bychom zapomínat, že nezáleží ani tak na typu kartáčku jako na technice čištění zubů.

Přesto jsou určitá kritéria, který nám výběr kartáčku zjednoduší. Při jeho výběru je důležité zaměřit se na:

  • velikost hlavičky
  • tvrdost a hustotu štětin
  • zastřižení štětin
  • rukojeť kartáčku

 

Velikost hlavičky

Správný zubní kartáček by měl mít malou hlavičku, aby se dostal i do nesnadno přístupných prostor. Především bychom velikost hlavičky kartáčku měli vybírat podle úst, protože každý člověk je má jinak široká (velikost hlavičky kartáčku pro dospělé 2,5 cm a pro děti max. 1,5 cm).

Tvrdost a hustota štětin

Špatným výběrem je tvrdý zubní kartáček, protože zraňuje zubní tkáně. Středně tvrdé štětiny jsou při čištění šetrnější, kartáček neporušuje ochrannou vrstvu zubní skloviny a snáze vyčistí krčkové prostory, kde nejčastěji zůstává zubní povlak.

Měkká vlákna zubního kartáčku kvalitně odstraní zubní plak aniž by zranily dásně, zuby tak vyčistíte mnohem důkladněji než kartáčkem tvrdým. 

Čím víc jsou vlákna kartáčku jemná, tím víc se jich na hlavičku vejde. A vysoká hustota vláken je žádoucí, protože se tím čistící schopnost podstatně zvyšuje. Hustá jemná vlákna jsou pro odstranění zubního plaku a čištění zubů nejlepší.

Ergonomie je důležitá

Pamatujte, že vlákna rovně zastřižená se zaobleným koncem fungují nejúčinněji.  Důležité také je, aby kartáček dobře padl do ruky. Rukojeť by měla být pevná a rovná. Je to lepší volba pro uhlídání úhlu, pod kterým zuby čistíte.

Pro lidi se širšími mezírkami mezi zuby jsou vhodné mezizubní kartáčky. Čištění mezizubních prostorů se doporučuje 1x denně a to večer. Právě tato místa jsou často postižena zubním kazem a zánětem. 

Výměna zubního kartáčku se doporučuje 1x za tři měsíce. Pokud jsou vlákna hodně roztřepená, výměnu proveďte dříve.

Doporučené články