Prach je v domácnosti nepřítelem číslo jedna, především tam, kde žije alergik. Přestože ho s železnou pravidelností stíráme z nábytku a vysáváme z podlah (často opravdu každý den), se stejnou zatvrzelostí se prach znovu objevuje. Zbavit se ho navždy, je nemyslitelné. Otázka tedy zní, jak se ho zbavit co nejrychleji a nejsnadněji.
Proč nás tolik trápí prach v domácnosti? Ano, představuje prostě nepořádek, který doma nemáme rádi. Mnohem závažnější ale je jeho složení. Především ve velkých městech v něm chemickým rozborem lze prokázat stroncium, chrom, arsen, hliník a spoustu dalších kovů, které mohou být ve vyšších koncentracích toxické. Jak se prachu opravdu zbavit?
Zbavte se všech lapačů prachu
Asi je jasné, že nejhorší “pracholapače” jsou různé suvenýry, sošky a další předměty vystavené na otevřených policích. Umývat e obden v saponátu se nám nikomu nechce, dokonce i pravidelný týdenní úklid občas ošidíme tím, že utřeme prach jen kolem těchto předmětů. Úplně dobré nejsou ani ty police. Tam, kde se potýkáte s množstvím prachu, je lepší mít vše uschované za dvířky
Úklid namokro
Prachu vás nezbaví nějaké oprašovátko, které prach jen rozvíří. Rychlý úklid zvladnete navlhčenou bavlněnou rukavicí, když už nechcete jít na prach s kýblem a hadrem. Pro rychlé otření prachu poslouží i vlhčené ubrousky na nábytek – prostě cokoliv vlhkého, co nebude prach vířit, ale opravdu ho na sebe naváže. To platí i o zametání podlahy: obalte koště vlhkým hadrem a teprve pak podlahu zameťte.
Vysavač je mnohem efektivnější
Pro boj s prachem je vysavač rozhodně užitečnější pomocník, a to na všech druzích podlahy. Tam, kde se práší, nebo v domácnostech s alergikem, je rozhodně lepší pořídit si robotický vysavač. Ten vám ušetří spoustu času, ochotně za vás uklidí, když budete v práci. V každém případě je lepší prach vysávat do uzavřené nádoby, než ho rozviřovat mopem, smetákem a podobně.