S jarním oteplením přichází období, kdy nás trápí zvýšený výskyt klíšťat. a nezbavíme se jich dřív, než začne být na podzim opravdu chladno. Tomu, že bychom na klíště narazili jedině v lese, už dávno nikdo nevěří, a dělá dobře. Klíště si můžete přinést ze zahrady či z městského parku, případně se na vás přisaje při venčení pejska před domem. jak se ho bezpečně zbavit? Hlavně co nejrychleji.
Klíště může být velmi nebezpečné, protože přenáší některé vážné nemoci. Nakažené klíště může velmi snadno sáním krve přenést infekci na člověka. jedná se hlavně o lymskou boreliózu a klíšťovou encefalitidu. Proti encefalitidě je možné chránit se očkováním, ale u boreliózy tato možnost není. Rychlé odstranění klíštěte je často rozhodující.
Jak správně a bezpečně odstranit klíště
Předtím, než začnete klíště vytahovat, si pořádně umyjte a vydezinfikujte ruce. Pokud máte na rukou nějaká drobná poranění či oděrky, použijte pro jistotu chirurgické rukavice. K vytáhnutí klíštěte použijte pinzetu nebo speciální pomůcky, které zakoupíte v lékárně – kartu se zářezem, jíž klíště snadno podeberete, nebo kleštičky na klíště. Snažte se uchopit klíště co nejblíže ke kůži a kýváním do stran ho opatrně vytáhněte. Ránu pak ošetřete dezinfekcí a v příštích třech týdnech kontrolujte, jestli nedojde k reakci.
Praktické tipy k vytažení klíštěte:
- Klíště nikdy nevykrucujte, aby nedošlo k jeho přetržení.
- Nekapejte na něj žádný olej nebo jiný tuk. Klíště by se začalo dusit a do rány by vrhlo obsah střev.
- Jestli se do vás zakouslo klíště tak malé, že nelze uchopit pinzetou, použijte na jeho vyviklání vatovou tyčinku, nejlépe namočenou do dezinfekce.
- Jestli vám začne ranka po kousnutí rudnout, informujte praktického lékaře. Mohlo by dojít k infekci nebo k přenosu lymské boreliózy, která může být velmi nebezpečná, pokud se neléčí včas.