Celou zimu se těšíme na léto a slunečné dny. Slunce je zdravé i nebezpečné. Díky slunečnímu záření jsme schopní doplnit si v těle vitamin D, zlepšuje nám náladu, dokonce snižuje hladinu cholesterolu v krvi, když se ale slunci vystavujeme déle, představuje nebezpečí pro naši pokožku. UV záření slunečních paprsků může být příčinou rakoviny kůže.
Opálená kůže je sice stále považována za krásnou a trendy, nicméně většina z nás si uvědomuje, že slunění není k pokožce příliš přívětivé. Proto před cestou k moři, do hor, ale i před opalováním na zahradě či u bazénu, hledáme přípravky, které naši kůži dostatečně ochrání.
Slunce může být ostré už na jaře
Pokud si myslíte, že problém se slunečními paprsky nastává až s letním sluncem, s pobytem u vody či na horách, možná vás překvapí, že i jarní procházka po městě může být pro vaši kůži nebezpečná. Slunce vás může spálit kdekoliv, a to dokonce právě i to jarní. Už od prvních teplých dní, kdy slunce začíná hřát a my sundáváme vrstvy oděvů, abychom se vystavili jeho paprskům, je důležité myslet na ochranu.
Jak chránit pokožku před UV zářením
K ochraně proti UV záření a spálení pokožky sluncem se prodávají přípravky s faktorem SPF (Sun Protection Factor). Je vyjádřen číslem, které udává stupeň ochrany před UVB zářením. Pokud použijete krém s ochranným faktorem SPF 20, znamená to, že se 20x znásobí délka pobytu na slunci bez rizika spálení kůže. Bez aplikace opalovacího krému je bezpečný čas pobytu na slunci pouhých 10 minut.
Zásady bezpečného slunění
I když vás zhruba z 90% chrání i faktor SPF 10, je doporučováno používat opalovací krémy, oleje a mléka s SPF 30 – 50. Obecně platí: čím vyšší SPF faktor, tím lépe, zvlášť při prvních pobytech na intenzivním slunci.
Ochranným přípravkem se znovu namažte vždy po 2 hodinách nebo poté, co vyjdete z vody na břeh.
V období kolem poledne, tedy od 11 do 14 hodin na slunce raději nevycházejte. Vezměte si příklad od národů žijících kolem rovníku, ti v hodinách, kdy slunce pálí nejvíce, mají siestu.