Plánujete dovolenou? Nezapomeňte na cestovní pojištění, které vám v cizině kryje záda. Pojďme se podívat na to, jak vybrat to správné.
Jakmile začnou teploty stoupat nad nulu a přiblíží se letní prázdniny, nastane zase palčivá otázka. Kam letos na dovolenou? V předchozích letech byly naše možnosti kvůli Covidu poměrně omezené, ale letos můžeme roztáhnout křídla.
A s plánovanou cestou přichází také otázka cestovního pojištění. Ty tam jsou doby, kdy jste museli zajít na pobočku pojišťovny, vystát si frontu a pak vyplnit sáhodlouhé formuláře. Dnes se dá cestovní pojištění sjednat jednoduše, online a na pár kliků.
Samozřejmě jednou z možných variant je vzít první pojištění, které na vás vyskočí na internetu, ale pokud chcete mít opravdu nejlepší poměr cena / výkon, zaměřte se v první řadě na srovnání cestovního pojištění.
Proč srovnávat cestovní pojištění?
Protože každé pojištění navrhl jiný „výrobce“. Každá pojišťovna klade důraz na něco jiného a to, co u jedné není problém, druhá nedokáže. A rozdíl není jen v ceně, ne vždy to nejlevnější znamená nejlepší.
Pokud například bude chtít tříčlenná rodina na dovolenou do Itálie, cena se může pohybovat od cca 200 Kč až po 700 Kč za dovolenou. Možná byste byli v pokušení sáhnout po nejlevnější variantě, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Pokud se ale blíže podíváte na to, co levné pojištění nabízí, nebudete úplně nadšeni. Obvykle totiž obsahuje jen základní limity na léčebné výlohy.
Úkolem cestovního pojištění je zajistit, aby v případě nenadálé události o vás bylo postaráno a zároveň to nezruinovalo vaši peněženku. Ideálně, pokud má být někdo zruinován, měla by to být pojišťovna.
Co by mělo cestovní pojištění obsahovat?
Základem jsou léčebné výlohy. Možná vás neminula informace, že lékařské služby jsou v cizině extrémně drahé a například návštěva zubaře vás může přijít na desetitisíce korun. Pokud se jedná a složitější zdravotní problém, mohou se částky vyšplhat do statisíců až do milionů korun. I proto je rozumné při srovnávání cestovního pojištění sáhnout po tom, které má vysoké limity léčebných výloh, nebo ještě lépe – má limity neomezené.
Další důležitou položkou je odpovědnost za škodu. Ta zahrnuje odpovědnost za škodu na zdraví, na věci a nebo při následné škodě. Odpovědnost za škodu se vyplatí zejména, pokud budete chtít na dovolené řídit auto nebo skútr, a nebo pokud máte malé děti. Přeci jen, nehody se stávají a řešit pojistné události přes hranice není velká legrace.
Často využívané jsou také asistenční služby, které obsahují často turistické a lékařské informace v zahraničí, telefonickou pomoc v nouzi, tlumočení a překlady, či pojištění právní ochrany. K čemu by vám to bylo dobré? V případě, kdy se dostanete do nepříjemné nebo zdraví ohrožující situace, se velmi hodí někdo, kdo mluví vaší mateřštinou a při tom se vyzná v zemi, ve které se právě nacházíte.
Dalšími možnými připojištěními je třeba pojištění úrazu, které obvykle zahrnuje trvalé následky úrazu. Dále pak připojištění v případě smrti, a nebo pojištění právní ochrany.
Každopádně srovnáním cestovního pojištění neuděláte chybu. Zjistíte, jak se pohybují ceny v letošním roce, zjistíte, jaká cestovní pojištění jsou v nabídce, a můžete si sami porovnat, které poskytuje tu nejlepší kombinaci právě pro vás.
Zdroj foto: Look Studio / Shutterstock.com