Konzumace alkoholu vede k útlumu vnímání a posléze i vědomí. Alkohol celkově působí negativně na váš organismus. Záleží na tom, co vypijete, kolik toho vypijete a jak často pijete – jestli pravidelně nebo jen příležitostně. Rozdíl je také v tom, zda jste muž nebo žena. Každý člověk má navíc jiné množství enzymů, které se účastní na odbourávání alkoholu.
Alkohol má zajímavé a mnohočetné účinky. V organismu se ethanol rozkládá na molekuly acetaldehydu, který jsou pro lidský organismus toxický. Působí podobně jako opiáty. Vyvolává pocity vzrušení, odstranění zábran a úzkosti.
Chování pod vlivem alkoholu
Alkohol je silný depresogen, který prohlubuje prohlubuje stres, byť se v první fázi jeví že ho naopak skvěle odbourává. Ve skutečnosti snižuje hladinu serotoninu (tj. hormonu, který se jako neurotransmiter podílí na regulaci nálady) v mozku a způsobuje psychickou nerovnováhu. Zpomalují se běžné fyziologické procesy včetně těch v centrální nervové soustavě. Chování člověka se mění. Začne být zlý, hrubý, je konfliktní.
Centrální mozkový systém dospívá později, proto se pití alkoholu nedoporučuje dětem a mladistvým do 18 let. Ani pití alkoholu v těhotenství se nedoporučuje, působí na plod dítěte.
Dehydratace organismu a další dopad alkoholu na zdraví
Nadměrná konzumace alkoholu zasahuje do metabolismu vody, což nás nutí k častějšímu močení. Čím více alkoholu vypijeme, tím intenzivněji a rychleji vylučuje vodu z organismu.
Poškození jater
Poškození jater je důsledkem dlouhodobé konzumace alkoholu. Cirhóza jater se nedá vyléčit a představuje obrovské riziko pro vznik rakoviny jater.
Mozek, srdce a to ostatní
Alkohol poškozuje nejen mozkové buňky, ale i periferní nervy, což pocítíme brněním až bolestí končetin. Další potíže, které můžeme mít při častém užívání alkoholu, je například vysoký krevní tlak, cévní mozková příhoda – mrtvice, srdeční choroby, rakovina hrtanu, jícnu, dutiny ústní a u žen rakovina prsu.