Ručníky jsou živnou půdou pro bakterie a plísně. Pokud chcete mít jistotu, že k osobní hygieně používáte nejen krásně voňavé, ale i hygienicky nezávadné ručníky, pravidelně je měňte a perte. Poradíme jak na to a také přidáme pár tipů, jak praním vrátit ručníkům měkkost.
Základem je koupit kvalitní produkty, které vydrží časté praní a zároveň si uchovají příjemnou a měkoučkou strukturu. Nikdo se přece nechce utírat do ručníku, který je tvrdý a drsný. Při výběru ručníku se proto zaměřte nejen na správnou velikost, ale i na materiál. Oblíbené jsou zejména froté ručníky, které nabízí ideální poměr mezi kvalitou a cenou.
Jak často měnit ručníky
-
Ručník, který používáte po sprše nebo koupání ve vaně a utíráte si do něj pouze tělo, by se měl měnit jednou za tři dny.
-
Ručník na ruce rovněž stačí měnit jednou za tři dny.
-
Ručník na ranní hygienu, do kterého si utíráte obličej, by se měl měnit obden.
-
Ručník, kterým utíráte dětskou pokožku, měňte v ideálním případě každý den nebo minimálně obden.
Čekat, až ručník začne zapáchat, není ten správný ukazatel. Při utírání totiž v látce zůstávají částečky odumřelé kůže a buněk. Kvůli tomu se v osušce brzy začnou množit již zmiňované škodlivé bakterie a plísně. To ohrožuje zejména děti a citlivé osoby.
Jak se perou ručníky
Perte ručníky podle následujícího návodu a udrží si nejen příjemnou nadýchanou strukturu, ale i savost. Jak na to?
-
Abyste zničili opravdu všechny bakterie, je potřeba prát alespoň na 60 °C. To je důležité zejména pokud máte doma malé děti, alergika nebo nemocného.
-
Na běžné praní však stačí teplota 40 °C.
-
Froté ručníkům teploty vyšší než 60 °C neprospívají, bavlna je o něco odolnější. Maximální teplotu proto určete podle pokynů výrobce, které najdete na štítku.
-
Pokud trpíte na plísňová onemocnění, doporučuje se prát na 90 °C. Pořiďte si proto ručník z odolnějšího materiálu.
Ručníky doporučujeme prát pomocí tekutého pracího gelu. S dávkováním to nepřehánějte. Méně je totiž lépe. V opačném případě se bude čistící prostředek v látce usazovat a ručníky začnou tuhnout. Proč jsou prací gely lepší než prášek? Mají totiž lepší rozpustnost. Protože není nic horšího než vypraný ručník, na kterém zůstanou zrníčka prášku. Nejen, že je to nepříjemné, ale tato rezidua mohou způsobit i alergické reakce.
Nezapomeňte ručníky rozdělit podle barev. Jinak hrozí, že tmavé obarví ty světlé. Do bubnu nepřidávejte jiné oblečení, protože by se na něj mohly nachytat chlupy z ručníků. A naopak zipy by zase mohly poškodit jejich látku. Při praní nepoužívejte aviváž. Ručníky sice hezky ovoní, ale látky v ní obsažené ničí jejich savost.
Jakmile ručníky vyperete, zapněte pračku ještě jednou na máchání a ždímání. Zbaví se tak i posledních zbytků pracího prášku. Díky tomuto kroku si zachovají měkkost. Tento trik pomůže i u starších ručníků, které jsou tvrdé a vy je chcete změkčit.
Ručníky vyperte hned po nákupu
Ručníky poprvé vyperte ještě předtím, než je začnete používat. Obsahují totiž změkčovadla, která poškozují jejich savost. Navíc obsahují chemikálie, které mohou dráždit. Stačí je vyprat alespoň na 40 °C. Tato teplota se postará o to, že se z látky vymyje vše, co tam nemá být. Lepší je proces opakovat, klidně i třikrát, pokud chcete být důslední.
Jak změkčit škrábavé a tuhé ručníky
-
Ocet: Před každým praním nalijte do dávkovače společně s pracím prostředkem také šálek octa.
-
Ocet a jedlá soda: Dalším způsobem je na každý cyklus k pracímu gelu přidat 150 ml octa a 75 g jedlé sody. Ručníky se tím nejen změkčí, ale zároveň budou úžasně čisté.
Nezapomeňte na správné sušení
Ručníky byste neměli dávat do sušičky, ani je sušit u topení nebo na slunci. Vysoké teploty mohou poškodit vlákna látky. Raději je pověste na stinné místo, kde proudí vzduch, který je pěkně prosuší. Pozor, aby uschly opravdu dokonale. Jinak začnou nepříjemně zapáchat.
Zdroj obrázku: Andrey_Popov / Shutterstock.com