Automatická pračka je úžasná věc, která nám značně zjednodušuje život. A taky péči o prádlo. Jenže pokud zanedbáme její údržbu, projeví se to na kvalitě praní: prádlo bude zašedlé a rozhodně ne. Čas od času je důležité pračku vyčistit.
Televizní reklamy jsou plné přípravků, které doporučuje devět z deseti opravářů. Jenže jsou drahé a výsledek nejistý. Pokud chcete mít pračku opravdu čistou, zkuste to s babskými radami – jsou životem prověřené a za pár korun. K tomu, abyste efektivně vyčistili pračku, potřebujete maximálně ocet, sodu či kyselinu citronovou.
Proč čistit pračku
Zvykli jsme si prát na nižší teploty, abychom ušetřili za energie. Jenže s nízkými teplotami nezmizí všechny bakterie ani plíseň, která se ve vlhkém prostředí zcela zákonitě vytváří. Jestliže čas od času použijete prací program s vyšší teplotou (nejméně 60 °C), nebudou se v pračce tvořit tyto usazeniny rychle. Pračku tak budete muset čistit méně často a prádlo bude přesto dobře vyprané a nebude cítit zatuchlinou.
Druhý problém, který ovlivňuje funkci automatické pračky a je nezbytné ho pravidelně pořešit, je vodní kámen. Ten se vytváří v závislosti na tvrdosti vaší vody- v některých regionech tento problém neznají, jinde bez změkčení vody prostě nevyperete. A stejně se vodní kámen v pračce usazuje.
Jak vyčistit pračku krok za krokem
Nalijte večer do zásobníku láhev octa (ještě lépe směs octa s jedlou sodou), pračku nastavte na vyvářku a nechte program běžet až do momentu, než začne vypouštět. V tu chvíli pračku zastavte a nechte ocet působit přes noc. Ráno nechte program dojet do konce.
Do pračky během tohoto čistícího procesu můžete přidat několik bavlněných nebo lněných hadrů, například staré prostěradlo, utěrky či ručníky. Navážou na sebe rozpuštěné nečistoty a vy nebudete muset pračku proplachovat. jestli hadry nepoužijete, je dobré zapnout ještě jednou prací program a pračku po vyčištění octem ještě vypláchnout.
Kromě bubnu je nutné vyčistit i další části pračky. Zásobník namočte na 30 minut do roztoku octa a jedlé sody. Stejným roztokem otřete těsnící gumu, tím ji zbavíte bakterií i spór plísně.
Filtr zbavte zachycených nečistot a propláchněte horkou vodou. Pokud voda všechny nečistoty neodstraní, namočte ho do roztoku jedlé sody s vodou, případně také do směsi sody a octa.