Tykev obecná je rostlina, jejíž plody, zvané dýně, konzumujeme v mnoha úpravách, jak na sladko, tak na slano. Tato typicky oranžová zelenina z řádu tykvovitých je přímo nabitá vitamíny a minerály. Je velmi výživná a mnozí by mohli ocenit, že je také nízkokalorická.
V naší kuchyni se především konzumuje dýně hokaido, její typicky nasládlá chuť a sytě oranžová barva má mnoho příznivců. Je běžně k dostání v mnoha obchodech a její velkou výhodou je, že se může konzumovat i se slupkou.
Další oblíbenou dýní je dýně máslová, její tvar je hruškovitý, slupku má žlutošedou a její dužina je světle oranžová. Poslední dýni, která je v obchodech běžně k dostání je dýně špagetová. Její tvar je oválný, vlákna v dužině tvoří takzvané vlásky “špagety” a v gastronomii je využívána jako náhrada těstovin.
Jestli zrovna máte doma dýni a přemýšlíte, jak ji zpracovat, máme pro vás recept na chutnou dýňovou polévku, která okouzlí i ty, kteří zrovna zelenině moc neholdují.
Jak si uvařit dýňovou polévku
Tento recept je určen pro 4 průměrné jedlíky. Co všechno budete potřebovat?
- 1 středně velká dýně – nejlépe hokaido
- 2 mrkve
- 1 velký brambor
- cca 500 ml zeleninového vývaru
- sůl a pepř dle chuti
- lžíce másla
- 100 ml smetany ke šlehání
- špetka kari
Na ozdobení:
- strouhaný parmezán
- dýňová semínka
Postup přípravy:
Omytou a očištěnou dýni zbavíme semínek a nakrájíme na kostičky. Do hrnce dáme rozpustit máslo, dýni na něm orestujeme a přidáme špetku kari. Když se kari koření rozvoní, zalijeme vývarem a přivedeme k varu. Mezi tím si oškrábeme brambory a mrkve, také je nakrájíme na kostičky a přidáme do hrnce k dýni. Vše uvaříme doměkka. Potom hrnec odstavíme a vše rozmixujeme tyčovým mixérem.
Polévku nezahušťujeme, měla by být dostatečně hustá a krémová.Jen ji podle chuti osolíme a opepříme, zjemníme smetanou a ještě asi dvě minuty povaříme. Podáváme v misce navrchu posypanou nastrouhaným parmazánem, případně ozdobenou dýňovými semínky.