Slyšíte slovo půst ze všech stran? Možná už také přemýšlíte nad tím, že se hecnete a taky půstem projdete. Než to ale opravdu uděláte, měli byste si umět odpovědět na dvě otázky: jak se postíte a hlavně proč?
Jsou různé druhy půstu, z nichž nejčastěji se setkáte s půstem 6 + 1, tedy šest dní jíte a jeden den držíte půst. Také jsou půsty různě dlouhé, zhruba v rozmezí 2 – 7 dní. Obvykle se drží v předjaří po zimě bohaté na těžká jídla. V současné době velmi oblíbený je přerušovaný půst. Jde o způsob stravování, kdy část dne jíte a druhou (delší) se jídlu vědomě vyhýbáte.
Proč držet půst
V křesťanském kalendáři jsou známé dva půsty: v době adventu a před Velikonocemi. Jedná se o dobu, kdy se zakazuje jíst maso, jinak nejde o nic drastického. Takový půst je spíš duchovní, spojený s modlitbou a charitou. Nás zajímají důvody půstu v moderní době.
Půst pro očištění těla (i mysli)
Během půstu se z těla vylučují odpadní produkty látkové výměny, zvyšuje se vyměšovací schopnost plic, jater, ledvin, kůže a sliznic. takovému procesu jsme si zvykli říkat detox a v podstatě o to opravdu jde. Půst je dobou odpočinku našeho těla. Energii, kterou by naše tělo věnovalo trávení, věnuje své očistě a regeneraci.
Půst k léčbě nemocí
Všichni, kdo se pravidelně postí, mají stejnou zkušenost: jejich imunita se zřetelně posílí a zdravotní problémy ustupují. Někdy zcela zmizí. Mezi účinky půstu zmiňme posílení funkce ledvin a jater, posílení imunitního systému, odstranění zažívacích potíží, odstranění akné a dalších kožních problémů. Půst přispívá také ke zlepšení paměti a koncentrace a k celkovému pozitivnímu naladění.
Půst pro hubnutí
Jestli se chcete pustit do hubnutí půstem, pak se rozhodně vyhněte přísné formě spojené s dlouhým hladověním. To je totiž nejkratší cesta k jojo efektu. Zhubnout se ale dost efektivně dá právě přerušovaným půstem, kdy část dne jíte a zbytek dne se postíte. Známý je půst 16/8 nebo 14/10, což více méně znamená vynechat jedno hlavní jídlo (například snídani).