Jistě není třeba vysvětlovat, že období ovulace je těch několik dní uprostřed menstruačního cyklu, kdy je žena nejlépe připravená k tomu, aby otěhotněla. V této době zralé vajíčko opouští vaječníky a vydává se na cestu vejcovodem do dělohy. Při setkání se spermií může dojít k oplodnění vajíčka. Nebo se to nepovede.
Faktem je, že každá žena je jiná a jiný má i menstruační cyklus. Pokud je naprosto pravidelný, dá se předpokládat, že pravidelná je i ovulace, a to vždy počátkem 13. – 14. dne cyklu. Jenže jsou prokázané i případy, že ženě ovulace začíná třeba až 20. den. Jak zjistíte, kdy máte ovulaci? nejjednodušším způsobem je sledování bazální teploty. A proč vůbec ovulaci sledujeme?
Zabránit nechtěnému početí
Řada žen si ovulaci hlídá, aby nedošlo k nechtěnému těhotenství. Proto v době, kdy má ovulaci, zesílí ochranu proti otěhotnění kombinací různých způsobů antikoncepce. Žádná totiž není stoprocentně spolehlivá a opatrnosti není nikdy dost.
Naplánovat si dobu otěhotnění
Stejným způsobem, tedy sledováním ovulace, si naopak páry mohou otěhotnění ženy naplánovat. Patří to k zodpovědnému přístupu k rodičovství neponechat početí potomka náhodě. I když je to pravděpodobně nejčastější způsob, jak ženy přichází do jiného stavu.
Když to nejde
Mnohem častější důvod, proč si žena sleduje ovulaci je skutečnost, že s partnerem delší dobu nemůže otěhotnět, i když se zcela cíleně snaží. Vědět, kdy je největší pravděpodobnost oplodnění vajíčka, je v takovém případě zásadní informace.
Problém zvaný anovulace
Aby žena mohla otěhotnět, musí dozrát vajíčko, uvolnit se z vaječníku a doputovat do dělohy. Jestliže tato situace nenastane, jedná se o jev zvaný anovulace. Na trvalo k němu dochází například v menopauze. V plodném věku ženy má anovulace různé příčiny, mezi nimiž je například hormonální dysbalance, porucha štítné žlázy, příliš nízká váha nebo extrémní obezita, stres a další. Tuto situaci by měla každá žena řešit s lékařem.